Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předposlední olympijský den měli lyžaři na pořadu dne závody štafet. Holky běžely 3x2 km a kluci 3x3 km. Štafety nastoupily v předem avizovaném složení, tj. holky v sestavě Karolína Předotová, Karin Paštiková, Jana Hůlovcová a kluci v sestavě Honza Pešl, Standa Hadrava, Petr Mandák.

Štafety mají 3 úseky, takže obvykle běží 2 z kategorie starší žáků a 1 z kategorie mladších žáků. Holky to mají snažší, protože běží každá 2 km, což je trať obvyklá pro mladší žákyně. Kluci naopak běží každý 3 km, což je trať obvyklá pro starší žáky, takže nejmladší člen štafety si to dost "užije".

Jako první se na start v 10.00 hod. postavily holky. Karča závod výborně rozjela, po většinu tratě se držela na čele a předávala jako druhá s minimální ztrátou na první štafetu Královéhradeckých, za které na prvním úseku běžela Hana Remešová. Karin na druhém úseku, kde běžely většinou mladší ročníky, odvedla rovněž vynikající výkon a předávala třetí s minimálním odstupem na druhou štafetu Libereckého kraje. Na posledním úseku se rozpoutal neuvěřitelný boj o 2 zbývající medaile. Janina vypadala, že brzy dojede aktuálně 2. štafetu Královéhradeckých, což se jí téměř podařilo. Zezadu se ovšem mocně přibližovaly štafety Středočechů a Vysočiny, za které jely vyborné klasičky Nikol Sováková a Karolína Ostrejšová. A tyto čtyři štafety se před závěrečným sjezdem do cíle spojily do jednolitého celku. Janina se bohužel v tlačenici dostala na nevýhodnou poslední pozici a malinko ztratila. V cíli se pak rozpoutal boj doslova lyže na lyže. Druhé místo držela na nakonec udržela Šárka Jirásková z Královéhradeckého kraje. O třetí místo svedly boj Sováková s Ostrejšovou. Ze souboje, při kterém lyže skřípaly, vyzněl nakonec pro Ostrejšovou, která dovedla štafetu Vysočiny pro bronz. Jana měla v závěrečném sjezdu bohužel pád, takže naše štafeta dojela nakonec pátá.

Kluky rozjížděl Honza Pešl a měl trošku smůlu, protože do stoupání krátce po startu měl uzavřenou cestu a celé stoupání musel absolvovat za pomalejšími závodníky. Pak ovšem na trati nechal všechny síly a předával na 7. místě. Stáník Hadrava na druhém úseku měl těžkou pozici, protože jako mladší žák je zvyklý běhat 2 km, kdežto tady musel absolvovat 3 km a nevyhnul se tak táhlému, dlouhému a hlavně vyčerpávajícímu stoupání. Přesto podal slušný výkon a předával na 9. místě. Taky finišující Peťa Mandák podal vynikající výkon a vrátil naši štafetu na konečné 7. místo.

Holky i my jsme tajně doufali v medaili a i když se to nenaplnilo, podali všechny holky fantastický výkon. Karolína štafetu výborně rozjela, Karinka držela krásné třetí místo a Janina nechala na trati všechny síly, které jí po nemoci a náročném olympijském programu zbyly.

Hoši měli hodně těžkou pozici, nemoci a náročný program se na nich rovněž dost podepsal, ale ukázali, že umí zabojovat.